Szanowni Klienci w tej zakładce podzielimy się z Wami naszym doświadczeniem, praktycznymi poradami   jakie  przydadzą się Wam przy budowie własnego domu, aby Wasz dom nie tylko był piękny z zewnątrz ale i środek działał jak mechanizm szwajcarskiego zegarka a zadbają o to www.maima.pl i jej pracownicy, pracownicy MaMy.

Kran zewnętrzny – zawór mrozoodporny warto o nim pamiętać.

Przy budowie domu i planowaniu instalacji warto pamiętać o punkcie wodnym, kranie zewnętrznym do podlewania, prac porządkowych a coraz rzadziej mycia auta. Proponuję zwrócić uwagę by ten punkt czerpania wody był potraktowany inaczej niż inne i mam tu na myśli średnicę rury. W domu instalacja wody użytkowej zazwyczaj wykonywana jest do wylewek rurą o średnicy 16 mm. Do punktu zewnętrznego zalecam doprowadzenie wody średnicą minimum 20mm. Takie zalecenie jest spowodowane tym, że latem w ciągu kilku upalnych dni cieśninie wody w sieci znacząco spada co sprawia, że system podlewania ma mniejszą wydajność a ze szlaucha woda zaledwie kapie. Tyle co do lata a zimą, przed zimą trzeba spuścić wodę aby zawór nie zamarzł. Można uniknąć tej czynności instalując zawór zawór mrozoodporny. Wygoda troszkę kosztuje bo w katalog cena waha się od 80-140 euro w zależności od modelu.

Wielkie odkrycie.

Instalując rekuperatory różnych marek jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że większość urządzeń ma zainstalowaną grzałkę w standardzie. Zadanie grzałki w rekuperatorze jest takie aby wstępnie pogrzać powietrze czerpane z zewnątrz zimą. Gdy na zewnątrz mamy ujemne temperatury grzałka podgrzewa wstępnie powietrze aby nie doszło do zamrożenia wymiennika. W naszej strefie klimatycznej grzałka w rekuperatorze jest wskazana. Ostatnio podczas montażu rekuperatora Vaillant RecovAir 36/4 naszą uwagę zwrócił fakt, że nie ma on grzałki w standardzie tak na marginesie całkiem fajne urządzenie. Wielkie odkrycie braku grzałki wiązało się z dodatkowym wydatkiem ponad 650 zł netto. Zawsze po instalacji sprawdzamy urządzenie i jego konfigurację oraz instalacje dystrybucji powietrza, dokonujemy też pomiarów wydatków powietrza. W czasie takich prac warto sprawdzić też wyposażenie, konfigurację zakupionego urządzenia aby nie dokonywać wielkich odkryć, które mogą wiązać się z nieprzewidzianym wydatkiem.

Nowa recenzja na Facebook po modernizacji kotłowni w Starachowicach.

https://www.facebook.com/mamabialystok

Gaszenie pożaru.

Wykonujemy instalacje w całej Polsce i współpracujemy z podwykonawcami w całej Polsce. Mamy terminy i określone standardy wykonania instalacji. Współpracujemy z firmami wykonawczymi zwanymi potocznie podwykonawcami. Korzystając z podwykonawców zawsze firmujemy naszym logo wykonane prace więc muszą być one przeprowadzone zgodnie z naszymi standardami i odpowiednią jakością. Umówiliśmy się z podwykonawca na rozłożenie instalacji kanalizacji, wody i CO. Pracy niewiele tak na 3 dni bo zaledwie 9 punktów wodnych i kanalizacyjnych a CO w podłogówce. Nasz partner zgodził się na wykonanie tych prac choć zgłosił że potrzebuje 1,5 tygodnia na zrobienie wszystkiego. Wydało mi się to dziwne ale mieliśmy spory zapas czasu w ustalonych terminach więc zgodziłem się. Teraz ciekawostka instalator po 2 dniach pracy opuścił budowę twierdząc, że za takie pieniądze na jakie sam się wcześniej umówił nie będzie tych prac wykonywał. Dokończy jak zwiększymy stawkę o 30%. Koniec końców nasi instalatorzy wykonali zobowiązanie w terminie w 2,5 dnia. Z doświadczenia wiem, klienci którzy budują domy i nie mają odpowiedniej wiedzy są naciągani w ten sposób. Naciągani bo muszą dopłacić ponieważ jeden z drugim czegoś nie doliczył albo teraz właśnie w tej chwili zobaczył że w rzeczywistości roboty jest dużo więcej więc mi dopłać .

My MaMy DOBRĄ PRAKTYKĘ INSTALATORSKĄ I PRZESTRZEGAMY ZASAD.

                                                  

www.maima.pl 

Z życia wzięte wentylacja na spiro w domu jednorodzinnym.

Świadczymy usługi serwisowe kilku producentom i w ostatnim czasie mieliśmy kilka zgłoszeń związanych z drobnymi naprawami rekuperatorów. A to oprogramowanie trzeba było zaktualizować a w innym przypadku coś wymienić. Moje zdumienie wywołuje fakt w jaki sposób są wykonane instalacje dystrybucji powietrza, instalacje rekuperacji. Zaniżone średnice czerpni i wyrzutni bo im większa średnica rury to i cena wyższa. System dystrybucji powietrza wykonany na spiro w systemie trójnikowym. Wszystkie kanały wykonane jedną średnica fi 120. Skutki widoczne gołym okiem w kuchni projekt przewiduje wywiew 50 i 50 m3/h z dwóch anemostatów a jest zaledwie 18 i 32m3/h w toalecie podobny problem a w salonie nawiew z 3 anemostatów taki jak zaprojektowany był z jednego a do tego ten hałas. Brak skrzynek rozprężnych. Rozpaczliwa próba regulacji no i okazuje się, że jedyna regulacja to dokręcenie lub odkręcenie talerzyka anemostatu. Inwestor nie chciał mieć marnej instalacji nie wymagał by przepływy powietrza były idealne zaakceptowałby trochę mniejsze przepływy niż te zaprojektowane jedyne czego oczekiwał to chciał mieć sprawny system. Dzisiaj część rurociągów jest zalana w stropie i inwestor mam system z którym będzie mieszkał przez całe życie w wymarzonym domu.

Coś jak na załączonym obrazku.

Zapraszam na naszego fanpage tam więcej aktualności. Tam też znajdziecie film z meczu Jagiellonia Białystok : Legia Warszawa w czasie którego kibice mogli obejrzeć reklamę www.ChipHouse.pl - instalacje online i strony www.maima.pl

Szewc bez butów chodzi. Sprzęgło hydrauliczne - mała rzecz a cieszy.

Aby nie zanudzić kotłami bo kolejnym tematem będą rodzaje wymienników to wracając do szewca.

Powiedzenie to obrazuje moją sytuację. Pisząc o wyborze rodzaju ogrzewania podłogówka, grzejniki czy mieszane ja mam mieszane i to jest podstawa tego czym chcę się podzielić z Wami. Budując dom 14 lat temu moja wiedza o systemach ogrzewania była znikoma a tak prawdę mówiąc zerowa. Brak wiedzy i brak czasu spowodował, że zdałem się na instalatora. Chciałem na dole podłogówkę i grzejniki a na górze dla odmiany kaloryfery i podłogówkę ładnie mówiąc ogrzewanie podłogowe. No i mam do dzisiaj. Kocioł miał być dobry i oszczędny ale to opowieść na inną okazję. Mam dwa obiegi ale mój instalator nie miął wiedzy lub zaoszczędził na mnie bo nie rozdzielił obiegu grzejnikowego i ogrzewania podłogowego sprzęgłem hydraulicznym. Brak sprzęgła powodował niezrównoważenie układu hydraulicznego w domu. Po instalacji sprzęgła przy tej samej temperaturze na zewnątrz dom ogrzewam w ciągu 30 – 40 minut. Ustawienia ogrzewania jakie miałem przed zainstalowaniem sprzęgła hydraulicznego spowodowały, że temperatura w domu z 20 stopni wzrosłą do 24 stopni ciepłą. Musiałem obniżyć krzywą grzewczą z 1.00 do 0,8. Dodatkowe elementy w instalacji to sprzęgło hydrauliczne elektroniczna pompa obiegowa, zawory i kształtki oraz dzień pracy przy przebudowie kotłowni. Koszt ok 2500 – 3000 zł. Zwróci się w jedną zimę i do tego ostanie dwa pokoje w kolejce do ciepła zamieszkałe przez dzieci już nie są zimne a ogrzewanie podłogowe nareszcie grzeje. Nie muszę szukać kompromisu czy ciepłe grzejniki czy podłogówka.

Na zdjęciu kaskada kotów ATAG ze sprzęgłem hydraulicznym zaznaczyłem na czerwono. W domu mamy jeden kocioł i jedno sprzęgło.

Mała rzecz a cieszy o której zapominają albo nie chcą pamiętać instalatorzy ze względu na koszt ok 3500 – 4000 zł sprzęgło hydrauliczne, pompy obiegowe, zawory, koszt montażu. Brak pewnych elementów w instalacji czyni ją tańszą.

Twardy orzech do zgryzienia jakie źródło ciepła?

Ekogroszek a może pelt? Jeśli mam gaz to kocił kondensacyjny tylko jaki? Nie mam gazu to pompa ciepła bo nie chce być palaczem we własnym domu i rezygnuje z ekogroszku i pelletu. Pompa ciepła ale jaka podstawowe pytanie gruntowa czy powietrzna? Jeśli powietrzna to split czy monoblok?

Podsumowanie kocioł dwu funkcyjny a jedno funkcyjny

Podsumowując wybierając piec dwufunkcyjny nie magazynujemy wody w zasobniku dzięki czemu nie narażamy się na starty ciepła i dogrzewanie dużego zładu wody który czeka na naszą kąpiel w pogotowiu. Kocioł dwufunkcyjny to ogrzewana woda na bieżąco i trzeba liczyć się z tym, że po otwarciu wylewki ciepła woda popłynie po kilku - kilkunastu sekundach. Odpowiednie dobranie kotła dwufunkcyjnego to dla wielu instalatorów duże wyzwanie więc możecie narazić się na zły dobór a konsekwencją będzie mały, zbyt mały komfort CWU.

Kocioł jednofunkcyjny a raczej zasobnik w jaki będzie wyposażony zapewni odpowiednią ilość ciepłej wody do kąpieli bo tu o popełnianie błędu trudno a  jeśli nawet zasobnik będzie zbyt mały można zwiększyć temperaturę wody co zwiększy wydatek i rachunek za gaz.

Wybierając kocioł zawsze dobierajcie go pod wydatek CWU abyście mieli komfort ciepłej wody użytkowej. Wybór powinien być skrojony na miarę pod zapotrzebowanie na ciepłą wodę. Ilość łazienek, rodzaj wylewek np. wanna, deszczownica prysznic. Dzisiejsze domy są tak dobrze izolowane, że mają małe zapotrzebowanie na ciepło i dlatego wybór kotła powinien być podyktowany zapotrzebowaniem użytkowników na CWU.

Dal tych co potrzebują dużo ciepłej wody użytkowej dobrym rozwiązaniem będzie wspomniana wcześniej lodówka, centrala grzewcza na zdjęciu od środka.

No to mamy omówiony temat pieców dwu funkcyjnych i należy pochylić się nad rozwiązaniami powszechnie znanymi z naszej zachodniej granicy. Piec jednofunkcyjny i ładny zasobnik. No właśnie zasobnik emaliowany lub ze stali kwasoodpornej, stali szlachetnej. Jakiej pojemności? Mamy do dyspozycji 100 l, 120l, 150l, a może więcej.

Różnica między piecem dwu funkcyjnym a jednofunkcyjnym jest taka jaką opisałem we wcześniejszym wpisie czyli im większy zasobnik tym więcej ciepłej wody do dyspozycji bo na to wskazuje logika. Ale trzeba pamiętać by nie zapomnieć o kompromisie powierzchni budynku w stosunku do komfortu.

Podsumowując piec jednofunkcyjny jest dla tych którzy mają dom powyżej 150 m kwadratowych dodatkowo w tej dużej powierzchni będą korzystać z kilku łazienek w tym samym czasie i jak to w życiu bywa każde rozwiązanie powinno być dobrane do potrzeb i komfortu użytkownika. My w MaiMa lub ChipHouse zawsze dobierzemy rozwiązanie do Waszych potrzeb.

Dodam tylko że możecie wybrać zasobnik na CWU emaliowany lub ze stali nierdzewnej. Różnica to wyższa cena zakupu tego ze stali szlachetnej ale zakup świętego spokoju na całe życie. Zasobnik emaliowany w zależności od producenta to ryzyko korozji i wymiany po 8-10 latach lub wymiany anody zabezpieczającej zasobnik przed korozją.

Mamy też do dyspozycji lodówki. Lodówki są to kotły z zintegrowanym zasobnikiem zazwyczaj ładowane warstwowo. W kotłach wyższej klasy mamy do dyspozycji zasobnik ze stali nierdzewnej ładowany warstwowo

Powinienem kontynuować moje rozważania o trudnym orzechu do zgryzienia, ale zanim wrócę do kondensacyjnych kotłów gazowych, pomp ciepła i kotłów na ekogroszek mała dygresja. W branży deweloperskiej krąży mała anegdota czyli skrót CCC i nie oznacza on znanej marki z galerii handlowych. Odszyfrowując ten skrót CCC oznacza cena czyni cuda. Często rozmawiając z inwestorami indywidualnymi mam wrażenie, że budując swój wymarzony własny dom starając się oszczędzić bardziej lub mniej świadomie stosują zasadę CCC. Ale do tego tematu wrócę przy innej okazji.

Gazowe kotły kondensacyjne to temat rzeka bo to bardzo popularne źródło ciepła w domu oraz duża konkurencja wśród producentów kotłów – kotlarzy. Jak to w życiu bywa mamy dwie szkoły otwocką i falenicką a tak naprawdę niemiecką i holenderską. Ta niemiecka to jednofunkcyjny kocioł plus duży zasobnik na ciepłą wodę użytkową CWU,

a holenderska preferuje mały kocioł dwufunkcyjny na ścianie i grzanie.

To które rozwiązanie jest lepsze i w jakim przypadku?

Kotły dwufunkcyjne nie mają w naszym kraju zbyt dobrej prasy. Wiąże się to z tym, że doświadczenia użytkowników i co za tym idzie instalatorów którym Ci pierwsi ciosali kołki na głowie bo nie mieli odpowiedniej ilości ciepłej wody do kąpieli szybko zrazili się do tego rozwiązania. Powodem takiej sytuacji jest brak wiedzy wśród instalatorów przy dobrze kotła.

Kocioł dwufunkcyjny ma tą zaletę, że produkuje ciepłą wodą na żądanie tylko wtedy kiedy jej potrzebujemy dzięki temu oszczędzamy gaz nie magazynując ciepłej wody w zasobniku o pojemności 100 – 200l.

Kocioł dwufunkcyjny aby spełniał oczekiwania inwestora powinien być skrojony na miarę mieszkańców domu. Przy doborze kotła trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych parametrów:

I – wielkość domu, ilość łazienek co determinuje odległość od kotłowni do punktów czerpalnych.

II – jakie wylewki będzie zasilał kocioł, wanna, deszczownica, wylewki kuchenne

III – wydajność kotła w CWU.

Ilość wylewek, jakie one będą i wydajność kotła w produkcji CWU oraz ile litów ciepłej wody na minutę w danej temperaturze przygotuje kocioł daje nam wynik doboru. 99% instalatorów nie dokonuje tej analiz a skutkuje to frustracją użytkowników. Inwestorzy skoro już mają źle dobrane rozwiązanie i za nie zapłacili męczą się bo człowiek potrafi przystosować się do niedogodności.

Kluczowe jest dobranie kotła tak by potrafił on wyprodukować taką ilość CWU zgodnie z zapotrzebowaniem. Nie jest to proste bo większość producentów podaje deltę od wody wchodzącej do budynku a nieliczni konkretną wartość.

Delta – producent podaje, zapewni 14l CWU na minutę w delcie 25 lub 30 stopni. Co to oznacza? Jeśli zimą z wodociągu dopływa do domu woda o temperaturze 7 stopni to w kranie będziemy mieli odpowiednio 32 i 37 stopni. Wiedząc, że wylewka wanny ma wydajność 10l na minutę oznacza to, napełnimy wannę w kilkanaście minut a w tym czasie już inne punkty mogą zapomnieć o czerpaniu CWU. Wniosek kocioł dwufunkcyjny nie spełni oczekiwań.

Konkretna wartość – kocioł dostarczy 14l CWU o temperaturze 45 stopni. Ta informacja mówi nam, że w praktyce nalejemy wannę wody wspomniane wcześniej 10l na minutę zostanie nam na wylewkę prysznicową a że nie kąpiemy się w 45 stopniach to zostanie na zmywanie naczyń i wszystko w tym samym czasie. Wniosek – kocioł dwufunkcyjny spełni oczekiwania i oszczędzi gaz oraz pełen komfort ciepłej wody.

Do domów o powierzchni użytkowej od 90 do 150 metrów kwadratowych gdzie mamy do dyspozycji 1 łazienkę z prysznicem i 1 z wanną lub 1 łazienek z wanną i prysznicem oraz 1 z prysznicem spokojnie wystarczy kocioł dwufunkcyjny ale nie każdy kocioł dwufunkcyjny. Ja mam dobre a nawet bardzo dobre doświadczenia z kotłami ATAG A244EC i ATAG A325C choć nie znajdziecie kotłów ATAG na stronach www.ChipHouse.pl,  Ofertę kotłów dwufunkcyjnych marki ATAG znajdziecie pod linkiem: 

http://www.maima.pl/pl/produkty/

możecie zamówić wszystkie piecie ATAG jedno i dwufunkcyjne marki ATAG u mamy na stronie lub na skróty korzystając z zakładki:

http://chiphouse.pl/pl/content/7-informacje 

lub

http://www.maima.pl/pl/kontakt/

www.maima.pl.

Kotłem do większych domów będzie ATAG Q25C i Q38C ale to wyjątek na rynku.

Co warto zapamiętać w małych domach gdzie walczymy ko każdy metr dobrze dobrany kocił dwufunkcyjny pozwoli nam zrezygnować z zasobnika i wykorzystać to miejsce na pralkę lub inne wykorzystanie tej powierzchni.

Tu będę stronniczy jeśli kocioł dwufunkcyjny to tylko ATAG serii A lub Q. Ja osobiście wybrałbym model A244EC lub Q25C.

Zanim dojdziemy do źródeł ciepła warto zastanowić się czym grzać mam tu na myśli paliwo a do wyboru mamy ekogroszek, pellet, gaz ziemny, LPG, prąd.

Naturalnym paliwem jest gaz ziemny i w brew utartym stereotypom jest to dość tanie paliwo. Jeśli zaś nie mamy gazu ziemnego na horyzoncie pozostają nam inne rozwiązania. LPG obecnie jest tani koszt tankowania litra gazu propan butan to około 1,4-1,8 zł i warto dokonać zakupu latem bo wtedy jest taniej a koszt tankowania butli o pojemności 2700l to ok 3000 zł (tankujemy 80% pojemności zbiornika). Ale tu pojawia się pytanie pierwsze u kobiet o estetykę posadowionego na działce zbiornika na gaz płynny. Zbiornik można też ukryć pod ziemią. Głównym dylematem inwestora to koszt zbiornika kupić go czy wydzierżawić a może kupić w promocji z 1zł. Koszt zbiornika LPG z projektem i pozwoleniami oraz budową instalacji gazowej to ok 10 000 zł. Jeśli kupimy zbiornik możemy dokonywać zakupu gazu po cenach rynkowych. Dzierżawa lub zakup od firmy handlującej LPG za 1 zł to droższy gaz w zakupie o ile sprawdźcie sami.

Pellet czy ekogroszek?

Gaz ziemny lub LPG to ogrzewanie bezobsługowe ale w przypadku pelletu i ekogroszku już tak nie jest bo każdy użytkownik staje się palaczem we własnym domu. Ekogroszek tylko z nazwy jest eko bo brudzi i kurzy a częstym problemem z jakim borykają się palacze to jego jakość, wilgotność mokry ekogroszek nie chce się palić lub zawartość kamieni które blokują podajnik.

Pellet w porównaniu do ekogroszku jest przyjemniejszym paliwem choć jego cena regularnie wzrasta ale pozycja palacza zobowiązuje i tak jak przy ekogroszku obowiązki palacza pozostają bez zmian czyszczenie popielnika, zasypywanie paliwa, składowanie worków z paliwem. Dal tych co zdecydują się na te rozwiązania pozostaje dylemat co z grzaniem CWU latem czyli paleniem w kotle cały rok czy też opisane wcześniej rozwiązania powietrzna pompa ciepła lub solary.

Ostatnim wspomnianym paliwem jeśli tak mogę powiedzieć jest prąd elektryczny. Możemy grzać nim budynek wykorzystując kotły elektryczne z grzałkami to rozwiązanie trzeba dobrze rozważyć bo stosunkowo mała inwestycja może nieść za sobą wysokie koszty ogrzewania. Obecnie najpopularniejszą formą wykorzystania prądu są popy ciepła. Do wyboru mamy pompy gruntowe i powietrzne. Gruntowe lub też inaczej glikolowe pompy ciepła jako dolne źródło wykorzystują sondy które sa umieszczone w odwiertach w ziemi. Powietrzne pompy ciepła jako dolnego źródła wykorzystują powietrze.

O każdym ze źródeł ciepła będą pisał w kolejnych odsłonach a na dzisiaj krótkie podsumowanie.

Moim zdaniem gaz ziemny jeśli go mamy to źródło ogrzewania pierwszego wyboru bo jest bezobsługowe i porównywalne cenowo z innymi rozwiązaniami. Jeśli nie mamy gazu to każdy inwestor powinien dokładnie przeanalizować co wybrać pellet, ekogroszek, LPG czy też pompę ciepła. Wybór powinien być przemyślany bo ta decyzja będzie miał konsekwencje na kolejne kilkanaście lat. Każdy sam musi odpowiedzieć na pytanie czy chce być palaczem we własnym domu? Czy może chce wydać więcej i mieć pompę ciepła i mieć bezobsługowe i ekonomiczne ogrzewanie?

Na te pytania postaram się odpowiedzieć w kolejnych wpisach gdy będę omawiał źródła ciepłą.

Tak dużo tekstu na czarno jeszcze nie bo to temat rzeka ale nie wiem czy do zimy się wyrobie by odpowiedzieć na te pytania.

 

Czym grzać ciepłą wodę użytkową panele solarne czy powietrzna pompa ciepła do CWU 02.09.2017

To wracam do rozważań pomiędzy solariami a powietrzną pompą ciepła do grzania ciepłej wody użytkowej w skrócie CWU. Tak jak pisałem wcześniej solary mają swoje zalety jaki i wady a co z pompą? Pompa dział do +5 stopni ciepła na zewnątrz jak łatwo policzyć od wiosny do później jesieni. Znowu kłania się matematyka i rachunek jest prosty tak około 9 miesięcy w roku. To dłużej niż solary. Czy są inne korzyści z zainstalowania powietrznej pompy ciepła do CWU. Niektórzy chcą by wyrzucane zimnie powietrze chłodziło salon lub jakieś inne pomieszczenia latem ale by nie chłodzić wiosną lub jesienią warto zastosować przepustnicę i skierować zimnie powietrze na zewnątrz. W okresie grzewczym potrzebujemy ciepła w domu.

Podsumowując ja osobiście wybrałbym pompę ciepał do grzania CWU niż solary ale jaką pompę bo tu macie niezły zgryz. Jaki? A no taki możecie kupić urządzenie które ogrzeje wodę w kila dziesiąta minut lub kilka godzin ale za tym idzie cena im mniej minut tym wyższa cena. Proponuję rozważyć produkty firm tak o których mówią specjaliści od pomp ciepła.

W rozmowach z klientami często spotykam się z pytaniem czym dogrzewać CWU by oszczędzić poza podstawowym źródłem ciepła.

Czym grzać ciepłą wodę użytkową panele solarne czy powietrzna pompa ciepła do CWU 28.08.2017

Mamy dostępne tak na szybko patrząc dwa rozwiązania panele solarne i powietrzną pompę ciepła do CWU. Zacznę od paneli solarnych. Choć warto rozważyć w jakiej sytuacji chcemy je zastosować. Naturalnym rozwiązaniem jest użycie dodatkowego źródła grzania CWU, w której mamy kocioł na peled, ekogroszek, lub kocioł na paliwo stałe w branży nazywany śmieciuchem. Nazwa obrazuje to co można w nim spalić. Mając w domu wymienione wcześniej źródła ciepła aby nie palić w piecu latem warto poszukać innych rozwiązań aby mieć ciepłą wodę do kąpieli. Wracając do paneli mają one swoje zalety jak i ograniczenia. Panele solarne są bardzo sprawne w ciepłe dni a w te gorące produkują tak dużo ciepła, że często nie ma gdzie go zmagazynować i dogrzewają bufor tak mocno, że nadmiar ciepłej wody trzeba zrzucić jeśli nie ma rozbioru. Panele nie spisują się zbyt dobrze w okresach przejściowych mam tu na myśli wiosnę i jesień a zimą raczej nie pomogą. Jeśli rozważacie montaż paneli solarnych miejcie na względzie fakt , że wykorzystacie je latem i w słoneczne dni wiosną i jesienią czyli przez kilka miesięcy w roku. Warto rozważyć tą inwestycję rzędu 10 000 -12 000 zł tym bardziej jeśli nie będziecie mieli na nią dotacji i całą kwotę wyłożycie z własnej kieszeni.

Ostatnio zainstalowaliśmy panele solarne do grzania wody w krytym basenie u naszego klienta. Pokusiliśmy się o innowacyjne rozwiązanie, panele jak słonecznik podążaj za słońcem. Ta innowacyjna konstrukcja powstała przy współpracy z inżynierem Panem Jarkiem.

 

Ogrzewanie  czyli instalacji CO. 

Za oknem lato w pełnia jesień i zima zbliża się wielkimi krokami co oznacza, że w następnej kolejności zajmę się ogrzewaniem.

Wczoraj za oknem 32 stopnie a dziś zaledwie 16 i deszcz. To chyba najwyższy czas by wrócić do rozważań o wyższości ogrzewania podłogowego nad grzejnikowym i odwrotnie. Ostatnio pisałem o ogrzewaniu mieszanym a dziś spróbuję odpowiedzieć na pytania co wybrać grzejniki czy podłogówkę.

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki 27.08.2017.

Czas na kilka zdań o ogrzewaniu podłogowym. Ogrzewanie podłogowe moim zdaniem to bardzo dobre rozwiązanie. Dla czego? Za podłogówką przemawia kilka argumentów. Pierwszy i najmocniejszy to ekonomia. Nisko temperaturowa instalacja ogrzewania podłogowego zużyje mniej energii, gazu na ogrzanie domu dodatkowo jak pisałem wcześniej koszt budowy kotłowni przy jednym obiegu będzie mniejszy o kilka tysięcy złotych. Dobrze wykonana instalacja ogrzewania podłogowego będzie zasilana ok. 25-45 stopniami w zależności od temperatury zewnętrznej. Niska temperatura i duża powierzchnia sprawia, że ciepło promieniuje do ok 2m wysokości dzięki temu nie grzejemy sufitu.

Co warto wiedzieć o podłogówce. Pętle nie mogą być dłuższe niż 100 m plus doloty. Trzeba pamiętać by rozdzielacz do podłogówki był z rotametrami co pomoże w regulacji przepływów w instalacji. Rury należy ułożyć co 10 cm to zwiększa koszt ale szybko się zwróci w rachunkach. Podłoga jaką planujecie ułożyć nie powinna być wykonana z litego drewna.

Mity o podłogówce. Czasami słyszę od klientów, ogrzewanie podłogowe podnosi kurz, w sypialni nie jest wskazana bo źle się śpi to są opowieści , które krążą ale mają niewiele wspólnego z rzeczywistością.

Podsumowując ogrzewanie podłogowe w domu sprawi , że rachunki za prąd i gaz będą niższe bo nowoczesne źródła ciepła takie jak pompy ciepła i gazowe kondensacyjne kotły lubą niskie temperatury zasilania.

Ogrzewanie podłogowe czy grzejnikowe 20.08.2017.

Grzejnik są znane od dawna choć na przestrzeni lat zmieniły swój wygląd i materiał z jakiego są wykonane. Pamiętam grzejniki żeliwne jak montowała spółdzielnie w bloku jak byłem mały moja mama przekonywała instalatorów by dołożyli kilka żeberek by było cieplej. Te żeliwne trzymały dłużej ciepło niż stalowe i miły miano tych lepszych choć z biegiem czasu zauważano że potrzebują większej ilości wody. Dzisiaj mamy do wyboru grzejniki stalowe płytowe dwu, trzy różnej wielkości białe kolorowe i grzejniki płaski które można pomalować na kolor ścian w pomieszczeniu. Każdy może sam dobrać grzejnik korzystając z programu doborowego firmy Purmo. Przy doborze grzejników warto pamiętać o parametrze zasilania na jakim będą pracować im parametr doboru wyższy to grzejnik mniejszy i tańszy. W erze pomp ciepła i kotłów kondensacyjnych parametr zasilania powinien być możliwe niski aby generować oszczędności w ogrzewaniu domu.

http://www.purmo.com/pl/produkty/calculator.htm

http://www.purmo.com/pl/produkty/calculator-1.ht

a po doborze grzejnika możecie kupić je u nas na stronie

http://chiphouse.pl/pl/17-grzejniki-purmo

Dodatkowo do wyboru są grzejniki aluminiowe ale tu trzeba pamiętać o miedzi w instalacji bo aluminium i miedź nie idą ze sobą w parze. Są też grzejniki ozdobne jakie produkuje Zehnder i tu producent daje nam duży wybór od salonu pokoju lub łazienki.

http://www.zehnder.pl/produkty-i-systemy/grzejniki-dekoracyjne

Grzejniki wszyscy znamy od dziecka ale czasy się zmieniły i nowoczesne urządzenia grzewcze takie jak pompy ciepła, koty kondensacyjne by generować oszczędności w ogrzewaniu domu powinny działać na niskim parametrze zasilania. Jakim napisze jak dojdziemy do źródeł zasilania.

Wniosek jest taki :

Grzejniki potrzebują wyższego parametru co wiąże się z dogrzaniem wody zasilającej układ CO o wyższym parametrze. Wyższa temperatura to większe koszty ogrzewania.

Ogrzewanie podłogowe czy grzejnikowe 18.08.2017.

Ogrzewanie jakie wybrać jak zawsze są dwie szkoły jedni są zwolennikami ogrzewania grzejnikami a inni wybierają ogrzewanie podłogowe a ci trzeci decydują się na ogrzewanie mieszane. I bądź tu mądry co wybrać?

Najczęściej klienci decydują się na ogrzewanie mieszane ci ostrożni wybierają podłogówkę zazwyczaj na parterze w łazience, kuchni i korytarzu a w salonach i pokojach oraz sypialniach grzejniki. Ci bardziej odważni idą troszkę szerzej ale nie rezygnują z grzejników. Wybierając takie rozwiązanie należy pamiętać, że prawidłowo zbudowana kotłownia będzie droższa. Kotłownia wymaga zbudowania dwóch niezależnych obiegów grzejnikowego i ogrzewania podłogowego a to zobowiązuje. Zobowiązuje do zainstalowania kolejnych elementów w kotłowni takich jak sprzęgło hydrauliczne dodatkowych pomp, zaworu mieszającego z nastawą ręczną lub siłownikiem, zaworów odcinających i innych drobnych elementów co sprawia, że uzbiera się dodatkowo kilka tysięcy złotych jeśli instalacja ma działać prawidłowo. Wszystko komplikują te dwa obiegi które są zasilane różnymi temperaturami grzejniki to obieg wysoko temperaturowy a ogrzewanie podłogowe wymaga niskiego parametru zasilania instalacji.

Instalacja mieszana to droższa w budowie kotłownia warto o tym pamiętać.

Rekuperacja w domu.

Rekuperacja w domu ciąg dalszy 16.08.2017

Jeszcze wrócę na chwilę do rekuperacji. Spotykam się z pytaniami czy umieścić rekuperator na strychu czy tez poddaszu. Moim skromnym zdaniem lepszym miejscem dla rekuperatora jest kotłownia czy też pomieszczenie techniczne np. pralnia. Instalując rekuperator na strychu musimy pamiętać o tym, narażamy go na pracę w ekstremalnych temperaturach latem bardzo ciepło a zimą chłód. Aby nie zamarzł wymiennik ciepła w urządzeniu należy odizolować go od reszty strychu. Często inwestorzy decydując się na strych budują swego rodzaju klatkę, która jest ocieplona wełną, po to by zapewnić w niej zimą temperaturę 8-10 stopni. Latem jest trochę łatwiej ale narażamy się na dodatkowe ogrzanie powietrza bo na strych będzie zawsze cieplej i co za tym idzie dodatkowych kilka stopni w domu.

Poniżej film z realizacji Ma&Ma czy też po polsku MaiMa.

http://www.maima.pl/pl/realizacje/dom-z-kotlem-kondensacyjny-atag-serii-q-oraz-rekuperacja-zehnder-/

Pamiętajcie też jeszcze o jednej ważnym warunku jaki należy spełnić przy montażu czerpni i wyrzutni jeśli są na tej samej ścianie to należy zachować minimum 1,5 odległości między nimi.

Rekuperacja w domu ciąg dalszy 26.07.2017

Ostatnio pisałem o instalacji rekuperacji dziś kończąc temat wentylacji dodam kilka słów o wymaganiach i rekuperatorach. Co do wymagań oraz norm jakie ma spełniać dobrze wykonany system wentylacji mechanicznej - poniżej znajdziecie założenia projektowe które powinny być spełnione aby system działał sprawnie a użytkownicy mieli komfort mieszkając w domu.

Wymagajcie od swoich instalatorów pomiarów przepływów powietrza nawiewanego jak i wywiewanego zgodnie z normami. Jeśli instalacja nie zapewnia odpowiedniej ilości powietrza to oznacza, że albo rekuperator został dobrany o zbyt małej mocy albo instalacja została wykonana nieprawidłowo. Z doświadczenia wiem, że pokusa by było taniej jest duża ale cena nie bierze się z nieba. Niższa cena to często mniej anemostatów mniejsza moc rekuperatora, mniejsza średnica kanałów i mamy kilka tysięcy mniej ale później nie działa sprawnie.

Rekuperatory tu na rynku jest duża konkurencja ale nie wszyscy producenci proponują jednostki w pełnej gamie mocy 300 do 800 m3/h.

http://thesslagreen.com/products

http://www.zehnder.pl/produkty-i-systemy/komfortowa-wentylacja-wnetrz/galeria-produktow/jednostki-wentylacyjne

Podsumowując mierzcie bilans powietrza po wykonaniu instalacji oraz to co dają poszczególne anemostaty i nie oszczędzajcie na mocy rekuperatora abyście nie dusili się w swoich domach.

Założenia projektowe:

Dla wszystkich pomieszczę kryterium doboru ilości powietrza powinna być wartość większa z kolumny A i B, np. dla kuchni o kubaturze 60 m3 projektowana wydajność wentylacji powinna wynosić 120 m3/h (dwie wymiany na godzin´).

Dla pomieszczeń mieszkalnych (pokoje, salony, sypialnie) minimalna wydajność wentylacji to 20 m3/h/osób. Np. dla małej sypialni przewidzianej dla dwóch osób o kubaturze 30 m3/h wydajność powinna wynosić nie mniej niż 40 m3/h.

Kuchnia powinna mieć możliwość okresowego podnoszenia wydajności wentylacji w chwili przygotowania posiłków do 120 m3/h. Wydajność tą można uzyskać przez system rekuperacji lub system rekuperacji i pracujący równolegle okap kuchenny.

Aby zapewnić odpowiednią ilość powietrza we wszystkich pomieszczeniach, wielkość rekuperatora należy dobierać do większej sumy nawiewu lub sumy wyciągu przy zachowaniu wartości zbilansowanej (nawiew = wywiew).

Zaprojektowanie zbyt małej ilości powietrza może powodować, szczególnie w okresach podwyższonej wilgotności, uczucie dyskomfortu. Dla zobrazowania zasad doboru przedstawiamy i tak:

- nawiewamy do pokoi , sypialni 20m3/h na osobę

- łazienka 50m3/h

- WC 30m3/h

- wiatrołap 15m3/h

- kuchnia 70m3/h

- kotłownia wentylacja grawitacyjna

 

Zacząłem od klimatyzacji więc pójdę dalej w stronę powietrza, kolejnej instalacji związanej tym razem ze świeżym powietrzem czyli rekuperacją.

Założenie mam takie by Was nie zanudzać więc będę pisał krótko.

Rekuperacja ładnie mówiąc system wentylacji z odzyskiem ciepła. Czy jest potrzebna w domu? Co zrobić na etapie budowy domu by zaoszczędzić mieć na rekuperację?

Wentylacja w domu moim zdaniem jest bardzo przydatnym systemem zapewnia nam dopływ świeżego powietrza o każdej porze roku dodatkowo w okresach przejściowych i zimą odzyskuje ciepło dzięki czemu ogrzewając dom nie wyrzucamy ciepłego powietrza w komin.

System rekuperacji składa się z dwóch elementów systemu dystrybucji powietrza i serca które działa 24 godziny na dobę czyli rekuperatora.

Pod tym linkiem znajdziecie krótki film który ładnie pokaże dzianie systemu rekuperacji marki Zehnder.

http://www.maima.pl/pl/rozwiazania/dom-z-rekuperacja/

System dystrybucji powietrza może być zbudowany w systemie trójnikowym i tego rozwiązania nie polecam oraz w systemie rozdzielaczowym. Przewagą systemu rozdzielaczowego jest to, że można go wyczyścić i wyregulować. Powinien się on składać z:

- czerpni i wyrzutni

- leżaka zazwyczaj wykonanego z rury spiro DN 200, 250 i większej w zależności od wielkości instalacji. Kanał powinien być zaizolowany wełną – no i tu rola rury spiro powinna się kończyć. Nie pozwólcie sobie zrobić rekuperacji w swoim własnym domu w systemie spiro to rozwiązanie wykorzystuje się w dużych halach możecie je dostrzec np. w hipermarketach ze względu na potrzebę użycia dużych średnic.

- tłumików –które mają za zadanie wyciszyć instalację

- kanału okrągłego DN 75 lub DN90 wykonanego z tworzywa sztucznego – nim dystrybuujemy powietrze

http://chiphouse.pl/pl/glowna/119-kanal-okragly-essential-90-zwoj-20-m.html

- wspomnianych wcześniej rozdzielaczy

-skrzynek rozprężnych i umieszczonych w nich anemostatów

http://chiphouse.pl/pl/rekuperacja/121-skrzynka-rozprezna-tva-p-90-dn-125h-400-do-1xcomfotube-dn90-tw-sztuczne.html

Mam nadzieję że nic mi nie umknęło. W cały system wpinamy rekuperator który tłoczy świeże powietrze do sypialni, salonu, pokoi, jadalni a zabiera zużyte z brudnych pomieszczeń łazienek, kuchni, garderoby, czy wiatrołapu.

Na tej stronie znajdziecie wszystkie opisane elementy możecie zobaczyć jak wyglądają.

http://www.zehnder.pl/produkty-i-systemy/komfortowa-wentylacja-wnetrz/pakiety-wentylacyjne

Rekuperacje można wyposażyć w dodatkowe elementy np. chłodzące.

http://www.maima.pl/pl/rozwiazania/dom-z-rekuperacja-z-gruntowym-wymiennikiem-ciepla/

Jeśli decydujecie się na rekuperacje to warto to zrobić na etapie projektowania po to by zrezygnować ze zbędnych elementów podczas budowy domu i tym samym zaoszczędzić na rekuperację. Można zrezygnować z budowy kominów wentylacyjnych jeśli takie były przewidziane do wentylacji grawitacyjnej zostawiając tylko wentylacje grawitacyjną w kotłowni. Zwróćcie też uwagę na okna możecie wstawić tańsze fixy tam gdzie nie będziecie musieli otwierać okien to konkretna oszczędność. W ten sposób zaoszczędzone środki możecie przeznaczyć na solidny system wentylacji w domu.

Poniżej link z realizacji w realu:

http://www.maima.pl/pl/realizacje/dom-z-kotlem-kondensacyjny-atag-serii-q-oraz-rekuperacja-zehnder-/

Na dzisiaj starczy w kolejnym kroku napiszę więcej o rekuperatorach i założeniach projektowych ile powietrz powinniśmy mieć dostarczone a ile zabrane i z jakich pomieszczeń.

Czas na klimę w domu.

Za oknem 26-29 stopni a w domu parno, gorąco i duszno. Czy warto instalować klimatyzację w domu? Jeśli tak to gdzie i jaką? Na co zwrócić uwagę przy wyborze i montażu urządzeń.

W mojej ocenie klimatyzacja używana w domu czy mieszkaniu w naszym klimacie przez kilka tygodni w roku jest potrzebna i warta ją zainstalować. Do wybory mamy różnych producentów i kilka systemów.

  1. Klimatyzacja typu split czyli popularnie zwana 1:1 jedna jednostka wewnętrzna i jedna zewnętrzna – to rozwiązanie jest tańsze od multi ale jeśli chcemy zainstalować klimatyzację w kilku pokojach to musimy się liczyć z tym że na zewnątrz będziemy mieli kilka jednostek zewnętrznych. Poniżej link do klimatyzatorów typu split

    http://chiphouse.pl/pl/13-klimatyzacja

  2. Klimatyzatory typu multi czyli jedna jednostek zewnętrzna i kilka podpiętych do niej jednostek wewnętrznych. Jest to rozwiązanie droższe ale mamy jedną dwie jednostki zewnętrzne.

Do wyboru mamy dwa rodzaje klimatyzatorów tradycyjne on/of i nowej generacji inwerterowe np. linia LG Delux.

          http://chiphouse.pl/pl/20-lg

Ważne jest by dobrać jednostkę o odpowiedniej mocy do pomieszczenia.

Przy mieszkaniach i domach gdzie mamy 2 kondygnacje i otwartą powierzchnię można rozważyć montaż większej jednostki tak by chłodziła część góry i opadające zimne powietrze chłodziło też dół.

Przy montażu trzeba sprawdzić w karcie produktu:

- jaką maksymalnie odległość przewodów obsługuje urządzenie (rur z czynnikiem)

- należy zmierzyć i zapisać jaka jest suma odległość od jednostki zewnętrznej i wewnętrznej przewodów z czynnikiem szczególnie ważne przy jednostkach inwerterowych i multi aby widzieć ile czynnika chłodzącego należy zastosować w instalacji, przeważnie producent określa ilość czynnika na metr instalacji.

Przykład


Darmowa
przesyłka

Szybka
realizacja

Gwarancja
Jakości

pomoc
eksperta

Zapytaj o możliwość zakupu z montażem